اتاق خبر

سامانه پرتودهی هسته‌ای گاما در شهرکرد به صورت رسمی بهره‌برداری می‌شود

سید رضا رفیعی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: سامانه پرتودهی گاما یک زیرساخت به شمار می‌رود که در حوزه صنایع غذایی و تجهیزات پزشکی کاربرد دارد.

وی ادامه داد: برای بهره‌برداری از این طرح ۳.۵ میلیون دلار و ۲۴ میلیارد تومان طی ۱۰ سال گذشته هزینه شده است که ارزش ریالی به روز آن معادل ۲۰۰ میلیارد تومان است.

به گفته رفیعی، طرح پرتودهی هسته‌ای گامای شهرکرد برای ۵۰ نفر اشتغالزایی کرده است.

مدیرعامل شرکت شارپرتو ایرانیان (پرتودهی گاما) چهارمحال و بختیاری با اشاره به کاربرد این زیرساخت در صنایع غذایی و تجهیزات پزشکی، خاطرنشان کرد: این زیرساخت در رعایت استانداردها و پروتکل‌های بهداشتی و حذف مواد شیمیایی در حوزه نگهداری و افزایش ماندگاری مواد غذایی، میوه و صیفی‌جات کاربرد دارد و در حوزه تجهیزات پزشکی نیز در بخش استریل به کار گرفته می‌شود.

رفیعی افزود: این مرکز به مدت یک سال زیر نظر سازمان انرژی اتمی ایران دوره آزمایشی خود را طی کرده است و ۱۸دی‌ماه به صورت رسمی بهره‌برداری می‌شود.

وی از پرتودهی بیش از پنج میلیون ماسک در دوران شیوع ویروس کرونا از سوی این مرکز خبر داد و گفت: از این تعداد سه میلیون ماسک به صورت رایگان برای گروه‌های مردمی و جهادی پرتودهی شده است.

به گزارش ایرنا، روز پنجشنبه علاوه‌بر طرح پرتودهی گاما در شهرکرد، تولید واکسن تب برفکی و واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان البرز، کارخانه نوآوری استان فارس و کارخانه نوآوری استان خراسان رضوی با مجموع ارزش سرمایه‌گذاری ۴۵۲ میلیارد تومان و اشتغالزایی هفت هزار و ۱۵۰ نفر به طور همزمان بهره‎برداری می‌شود.

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه