اتاق خبر

افتتاح برخط طرح پرتودهی گامای شهرکرد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز استان؛مدیرعامل شرکت شارپرتو ایرانیان (پرتودهی گاما) چهارمحال و بختیاری گفت: سامانه پرتودهی هسته‌ای گاما روز پنجشنبه ۱۸ دی در آیین بهره‌برداری از طرح‌های کلان ملی و کارخانه‌های نوآوری در ارتباط ویدئو کنفرانس با رییس جمهوری به صورت رسمی بهره‌برداری می‌شود.

آقای رفیعی افزود: سامانه پرتودهی گاما یک زیرساخت به شمار می‌رود که در حوزه صنایع غذایی و تجهیزات پزشکی کاربرد دارد.

وی ادامه داد: برای بهره‌برداری از این طرح ۳.۵ میلیون دلار و ۲۴ میلیارد تومان طی ۱۰ سال گذشته هزینه شده است که ارزش ریالی به روز آن معادل ۲۰۰ میلیارد تومان است؛ طرح پرتودهی هسته‌ای گامای شهرکرد برای ۵۰ نفر اشتغالزایی کرده است.

مدیرعامل شرکت شارپرتو ایرانیان (پرتودهی گاما) چهارمحال و بختیاری با اشاره به کاربرد این زیرساخت در صنایع غذایی و تجهیزات پزشکی، خاطرنشان کرد: این زیرساخت در رعایت استانداردها و پروتکل‌های بهداشتی و حذف مواد شیمیایی در حوزه نگهداری و افزایش ماندگاری مواد غذایی، میوه و صیفی‌جات کاربرد دارد و در حوزه تجهیزات پزشکی نیز در بخش استریل به کار گرفته می‌شود.

رفیعی از پرتودهی بیش از پنج میلیون ماسک در دوران شیوع ویروس کرونا از سوی این مرکز خبر داد و گفت: از این تعداد سه میلیون ماسک به صورت رایگان برای گروه‌های مردمی و جهادی پرتودهی شده است.

منبع: صداوسیما

نوشته های مشابه